ד"ר עמיר בשקין

מרפאה  ללקוחות כללית מושלם ופרטי

ימי ג' אחר הצהריים 

רח' הרצל 77 נהריה

טלפון 072-2567804

doctorbashkin@gmail.com

     אנדוקרינולוגיה שימושית       

גישה מעשית לבעיות באנדוקרינולוגיה וסוכרת       

 המידע לא מחליף התייעצות עם רופא      

  

​השוואה של התרופות הגלוקוקורטיקואידיות

כללי אצבע לקביעת מינון לבותירוקסין או בשמות המסחריים אלתרוקסין, יותירואיד וסינטרואיד

קביעת מינון אלטרוקסין: (eltroxin) לצורך קביעת מינון האלטרוקסין או התחליפים שלו, יוטירוקס או סינטרואיד אפשר להעזר במספר כללים. הכללים לא מתאימים לכולם, אבל לרוב אפשר להתחיל איתם. יש צורך להיזהר באנשים קשישים או עם מחלת לב, אצלם צריך להתחיל מינון נמוך ולעלות מינון בהדרגה. באנשים צעירים ללא מחלה קשה, לרוב אין מניעה להתחיל במינון המלא. אחרי כל שינוי במינון של אלתרוקסין כדאי לחזור על בדיקת הדם להורמון הממריץ את בלוטת התריס לאחר 6 שבועות לפחות. בהריון לעיתים בודקים אחרי 4-5 שבועות.


הכללים:
תת פעילות תת קלינית: 1 מיקרוגרם לק"ג ליום
מחלת השימוטו: 1.6 מיקרוגרם לק"ג ליום
כריתה שלמה של בלוטת התריס: 2 מיקרוגרם לק"ג ליום"
תת פעילות על רקע של פרוקור: 2.2 מיקרוגרם לק"ג ליום

מספר דגשים חשובים:
בהשמנה אז המינון לק"ג מעט יורד, במשקל נמוך, המינון לק"ג מעט עולה
כשלמטופל יש תסמינים המחכים יתר תריסיות כמו בתסמיני גיל המעבר, כדאי מינון יותר קטן, יעד האיזון יותר גבוה
בהריון המינון גבוה יותר, מעלים את המינון לאורך ההריון, יעדי האיזון יותר נמוכים ויש צורך למעקב יותר תכוף
בממאירות של בלוטת התריס מקובל לתת מינון עודף כדי לדכא את הרמה של ההורמון הממריץ את בלוטת התריס כדי לעכב את התפשטות הגידול

כללי האצבע יתאימו לרוב האנשים אבל לא לכולם. קיימים הבדלים בספיגה של התרופות בין אנשים שונים. בנוסף גם הרגישות להורמוני בלוטת התריס גם משתנה בין אנשים. לכן חשוב מאוד בכל מקרה לאחר 6 שבועות לבדוק רמה של ההורמון הממריץ את בלוטת התריס ולהתאים מינון

השוואה של תרופות גלוקוקורטיקואידיות:

גלוקוקורטיקואידים משמשים בעיקר לטיפול במחלות אוטואימונית ומחלות דלקתיות אחרות כמו אסטמה בשל היכולת שלהן לדכא פעילות דלקתית. לחלק מהגלוקוקורטיקואידים יש גם פעילות של מינרלוקורטיקואיד (כמו אלדוסטרון בגוף). בטיפול בדלקת נבחר גלוקוקורטיקואיד עם פעילות מינרלוקורטיקואיד מועטה ובמחלה כמו מחלת אדיסון שפוגעת בקליפת האדרנל אז שימוש בגלוקוקורטיקואיד עם פעילות מינרלוקורטיקואיד עדיף. הפוטנטיות של תכשיר הידרוקורטיזון וכן הפעילות המינרלוקורטיקואידית דומה לקורטיזול האנדוגני שמופרש מהאדרנלים.


השוואה של הגלוקוקורטיקואידים במתן פומי:

השוואה בפעילות האנטי דלקתית ביחס להידרוקורטיזון: פרדניסון פוטנטי פי 4, מתילפרדניזולון פי 5 ודקסאמטזון פי 25-40.


השוואה של הפעילות המינרלוקורטיקואידים ביחס להידרוקורטיזון: פרדניסון רבע מהידרוקורטיזון ולמתילפרדניזולון וכן לדקסאמטזון פעילות מינרלוקורטיקואידית זניחה.


זמן מחצית החיים של הפעילות האנטי דלקתית: הידרוקורטיזון 8 שעות, פרדניסון 16-36 עות, מתילפרדניזולון 18-40 שעות, ודקסאמטזון 36-54 שעות.


בטאמטזון (סלסטון) דומה לדקסאמטזון מאוד, אך בהריון פחות נקשר לחלבונים בדם האם ופחות עובר מטבוליזם בשיליה (יותר מגיע לעובר) לכן ניתן להבשלת ריאות העובר בלידה בצירים מוקדמים.