הגישה למניעת תחלואת לב וכלי דם במטופלים עם סוכרת סוג 2

סוכרת סוג 2 ותחלואת לב וכלי דם

תחלואת לב וכלי דם היא גורם התמותה העיקרי במחלת הסוכרת, במיוחד בסוכרת מסוג 2. טרשת עורקים היא הגורם לפגיעה השכיחה בכלי הדם הגדולים בסוכרת סוג 2, עקב הצטברות רבדים של כולסטרול דלקתי בדופן כלי הדם. שני סוגי הסוכרת העיקריים הם סוכרת מסוג 2, השכיחה יותר וקשורה בהשמנה וסוכרת סוג 1. 5%-10% ממקרי הסוכרת בארץ הם סוכרת מסוג 1, מחלה אוטואימונית שבה נהרסים תאי הביתא בלבלב ולכן הפרשת האינסולין נמוכה ביותר כבר באבחנה. סוכרת סוג 2 מהווה מעל 90% ממקרי הסוכרת וקשורה בשינוי אורח החיים שכולל דיאטה עתירת קלוריות וחוסר פעילות גופנית המובילים להשמנה. בעשורים האחרונים במדינות רבות במקביל למגפת ההשמנה גם השכיחות של סוכרת סוג 2 עולה בתלילות. סוכרת סוג 2 מתאפיינת בהפרשת האינסולין לא מעטה, אבל עדיין לא מספיקה עקב צורך מוגבר באינסולין. סוכרת סוג 2 גם מתאפיינת בגורמי סיכון רבים לטרשת עורקים, כולל לחץ דם גבוה, השמנה והפרעה בשומני הדם. ההפרעה בשומני הדם כוללת "כולסטרול טוב" נמוך, טריגליצרידים גבוהים וחלקיקי "כולסטרול רע" קטנים, שיותר גורמים לטרשת עורקים. טרשת עורקים היא הגורם לתמותה המוגברת מתחלואת לב וכלי דם בסוכרת סוג 2, בעיקר כתוצאה ממחלה בעורקי הלב. כאשר רובד טרשתי נקרע, נשפכים מתוכו חומרים שגורמים לטסיות בדם להדבק אחת לשנייה וליצור קריש החוסם את זרימת הדם. קרע של רובד טרשתי בדופן עורק לבבי עלול לגרום לחסימה חריפה של העורק ועקב כך לאוטם שריר הלב שנקרא בפי רבים התקף לב. קרע כזה בדופן עורק מוחי עלול לגרום לחסימה של העורק ועקב כך לאירוע מוחי


הגישה הטיפולית

הגישה הטיפולית למניעת תמותה ממחלות לב וכלי הדם בחולי סוכרת סוג 2, מתחילה קודם כל משינוי באורח החיים כולל דיאטה, פעילות גופנית, ירידה במשקל במידת הצורך והפסקת עישון. הטיפול התרופתי מכוון לאיזון הסוכרת, טיפול בשומני הדם ויתר לחץ הדם. בסוכרת חדשה איזון הסוכרת מקבל משקל רב ואילו בסוכרת ממושכת דווקא הטיפול בשומני הדם ולחץ הדם הוא החשוב יותר בכדי למנוע תמותה בטווח הארוך. ב 2008 נמצא שתרופה שהייתה בשימוש נרחב לטיפול בסוכרת סוג 2, מגבירה תחלואת לב וכלי הדם, התרופה נקראה אבנדיה או רוזיגליטזון. בעקבות מקרה האבנדיה, רשות התרופות האמריקאית מחייבת היום את חברות התרופות, כחלק מתהליך פיתוח של תרופות לטיפול בסוכרת סוג 2, לבצע מחקר שמוכיח שהתרופה החדשה לא מגבירה תחלואת לב וכלי דם. יחידת האנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי לגליל השתתפה ומשתתפת במחקרים רבים מסוג זה. על מנת להקטין את הסיכון לתחלואת לב וכלי דם, ישנם כמה צעדים שחשוב לנקוט. למרות שמומלץ טיפול בתרופה ממשפחת הסטטינים לטיפול בשומני הדם למרבית חולי סוכרת סוג 2 מעבר לגיל 40, חולים רבים לא נוטלים סטטין עקב חשש מתופעות לוואי. מחקרים מראים שבנוכחות טרשת עורקים הטיפול בסטטין הוא היעיל ביותר בעיכוב התקדמות הטרשת ובמניעת התקפי לב ואירועים מוחיים. לגבי תרופות אחרות המשמשות לטיפול בשומני הדם כולל תרופות ממשפחת הפיברטים (הנפוץ ביותר בזאפיבראט), ניאצין וכן אזטרול (אזטימיב) התוצאות במניעת אירועים לבביים ומוחיים מאכזבות. עדיין נטילה של תרופה ממשפחת הפיברטים חשובה במיוחד כאשר רמת הטריגליצרידים גבוהה מאוד למרות טיפול בסטטין וזאת בכדי למנוע דלקת בלבלב על רקע רמת הטריגליצרידים הגבוהה. טיפול באזטרול (אזטימיב) חשוב מאוד במטופלים עם סוכרת סוג 2 אחרי אירוע לבבי, כאשר רמת ה "כולסטרול רע" גבוה תחת טיפול בסטטין. בנוכחות גורמי סיכון נוספים לטרשת עורקים פרט לסוכרת, נטילת סטטין חשובה מאוד ואם גורם לתופעות לוואי אז לנסות טיפול בסטטין אחר. איזון לחץ הדם גם חשוב מאוד למניעת סיבוכי הסוכרת בכלי הדם הגדולים וגם הקטנים. בעבר הומלץ על טיפול אינטנסיבי עם יעד לחץ דם מתחת ל 130 מ"מ כספית ואף פחות. בעקבות לקחים ממחקרים חדשים, מומלץ לרוב חולי הסוכרת מסוג 2 יעד לחץ דם סיסטולי בטווח 130-140 מ"מ כספית. בחלק מהמטופלים במיוחד גברים ובמיוחד אלו שכבר עברו אירוע לבבי או מוחי מומלץ גם טיפול שמונע מטסיות ליצור קריש כמו מינון נמוך של אספירין.


איזון הסוכרת

יעד איזון הסוכרת משתנה בהתאם למשך הסוכרת, גיל, הסיכון להיפוגליקמיות ומחלות הרקע. במטופל עם סוכרת סוג 2 חדשה, צעיר, ללא סיבוכים וללא מחלות רקע קשות אז מומלץ המוגלובין מסוכרר קטן מ 6.5%. ככל שהגיל יותר מתקדם ומחלות הרקע יותר קשות אז חשוב להימנע מהיפוגליקמיות ולכן מומלץ להתפשר באיזון הסוכרת. בחולי סוכרת סוג 2 שכבר ידוע על טרשת עורקים בעורקי הלב (כמו התקף לב בעבר), נמצא שהיפוגליקמיות קשורות בהפרעות קצב לב מסוכנות ולכן אצלם חשוב להקטין סיכון להיפוגליקמיות. בחולי סוכרת סוג 2 בגיל מתקדם ועם מחלות רקע קשות, לעיתים יעד האיזון הוא המוגלובין מסוכרר 8%-9% ויותר.


מחקרים ביחידת האנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי לגליל

יחידת האנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי לגליל משתתפת במספר מחקרים שבודקים את הבטיחות של תורופות חדשות לסוכרת, מבחינת תחלואת לב וכלי דם של תרופות חדשות לסוכרת. אנשים עם סוכרת סוג 2 עם מחלה בעורקים הגדולים המעוניינים להשתתף במחקר מוזמנים לפנות ליחידה לבדיקת התאמה להשתתפות במחקר ללא צורך בהתחייבות או תשלום. במידה והמטופל ימצא לא מתאים לאף אחד מהמחקרים, עדיין יקבל ייעוץ בעניין הטיפול בסוכרת. מחלה בעורקים הגדולים כוללת אירוע של חסימה חריפה בעבר כמו אוטם בשריר הלב או אירוע מוחי וכן גם צורך בעבר לפתיחה של חסימה בעורק גדול כמו צינטור בעורקי הלב, ניתוח מעקפים בלב, ניתוח בעורק הקרוטידי, צינטור בעורקי הרגליים וניתוח מעקף של עורק ברגליים. אנשים עם סוכרת סוג 2 ועם מחלה בעורקים הגדולים המעוניינים לשמוע על המחקרים המתקיימים ביחידה ולשקול את השתתפותם מוזמנים להתקשר לסמדר מזכירת היחידה בטלפון 04-9107558 לקביעת תור ללא צורך בהתחייבות.

  ד"ר עמיר בשקין

מרפאה  ללקוחות כללית מושלם ופרטי

ימי ג' אחר הצהריים 

רח' הרצל 77 נהריה

טלפון 072-2567804

doctorbashkin@gmail.com

     אנדוקרינולוגיה שימושית       

גישה מעשית לבעיות באנדוקרינולוגיה וסוכרת       

 המידע לא מחליף התייעצות עם רופא